Adolf Zika Adolf Zika Photography
DLOUHÁ VERZE
KRÁTKÁ VERZE
ANGLICKÁ VERZE
Adolf Zika se narodil v roce 1972 v Prachaticích. Vystudoval střední pedagogickou školu. V roce 1988 se stal členem Střediska vrcholového sportu Praha. Získal titul juniorského mistra republiky v judu a byl bronzovým medailistou evropského turnaje juniorů ve Vídni. V roce 1990 odcestoval na Budo University of Katsura do Japonska, kde absolvoval tréninkový pobyt pod vedením nejlepších judistů světa. Po svém návratu s judem bez udání oficiálního důvodu ze dne na den přestal.

Vše, co se o světě nedozvěděl jako sportovec, se snažil dohnat v následujících letech. Věnoval se hudbě a organizoval bláznivé projekty. V roce 1993 hrál na elektrickou kytaru v hardcorové skupině Serious Music. Skládal hudbu a psal texty. V roce 1994 začal fotografovat a rok nato zvítězil v nejobsazenější kategorii prvního ročníku Czech Press Photo – sport série. V roce 1996 pracoval pro německé cestovní kanceláře v Kolíně nad Rýnem. Následně si ho za svého kmenového fotografa vybrala módní značka Pietro Filipi. Na jaře 1997 otevřel v Praze své vlastní studio. Začal fotit módu a reklamu a přicházely první velké zakázky pro značky jako Hermès, Australian Bodycare, Speedo a mnoho dalších. Fotil katalogy módy na nejrůznějších místech planety, vytvářel kalendáře a zakázky v Austrálii, na Barbadosu, na Havaji, v Dominikánské republice a desítkách dalších lokalit. Pracoval pravidelně pro časopis Playboy, kde vytvořil i mnoho titulních stran. V letech 1997 až 1999 vedl a vytvářel fotografickou podobu cestovní kanceláře Fischer a letecké společnosti Fischer Air. V roce 1999 založil filmovou a produkční společnost ZIPO film.

Na podzim roku 2000 byl vybrán mezi šest fotografů světa, prezentovaných renomovanou značkou Leica na světové výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem. Poté byl zařazen do prestižního celosvětového kalendáře této značky, ve kterém byly jeho fotografie společně s fotografiemi například kanadské rockové hvězdy Bryana Adamse. Je autorem největšího knižního projektu roku 2000, do kterého zapojil na 120 nejlepších fotografů z České republiky a dalších čtyř zemí. Výsledkem byla výpravná publikace POSLEDNÍ KNIHA STOLETÍ, Jeden den v životě České republiky. O rok později byl Adolf Zika zařazen do knihy Osobnosti české reklamní a módní fotografie.

Od roku 2001 režíruje televizní spoty, kterých má nyní na svém kontě více jak sto. V tomto roce také navázal dlouholetou spolupráci s mobilním operátorem Orange. Pro Orange Slovensko vytvořil v Jihoafrické republice celý firemní rebranding této značky. V letech 2001 až 2005 byl oficiálním fotografem závodního týmu Ferrari Menx, se kterým procestoval celou Evropu.

V roce 2002 se zařadil mezi nejlépe prodávané české autory na Paris Photo v pařížském Louvru, kde jej zastupovala Leica Gallery Prague. V témže roce zvítězil v tendru na fotografa komerční televize Nova a následně vytvořil fotografické pojetí a kreativní promo vizuály všech programů. Pracoval pro Ministerstvo zahraničních věcí, kde připravoval oficiální knihu České republiky při vstupu do EU. V roce 2003 podepsal smlouvu s vydavatelstvím Presco Group na každoroční autorský kalendář v knižní distribuční síti.

V červnu 2004 byl zatčen za velice nejasných okolností, následoval tříměsíční pobyt v koluzní vazbě. Po dvouletém procesu byl bez jakéhokoli vysvětlení zproštěn viny. V září 2004 vystavoval opět na světové výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem, tentokrát ale v expozici Olympus E-system Gallery. Jeho fotografie byly součástí výstavy Černobílá minulost a současnost, uspořádané v rámci Interkamery 2006. Zde byla vystavována díla tří klasiků české fotografie (Drtikola, Chocholy a Sudka) spolu s díly tří současníků zastupujících tři generace: Saudek, Vano, Zika.

V létě 2006 za podpory firem Hasselblad a Leica fotografoval pro připravovanou publikaci 6 DAYS AND 24 HOURS OF LE MANS v netradičním pojetí nejslavnější automobilový závod světa. Světu rychlých kol se věnoval i v letech 2006 a 2007, kdy pracoval na projektu A1GP Season 2006/07. Výsledkem je obsáhlá fotografická publikace, zachycující dramatické okamžiky A1GP sezóny, ale i detailní pohledy do zákulisí každého závodu. Začátkem října roku 2006 se na českých a slovenských pultech objevila poměrně výpravná a na české poměry luxusně adjustovaná černobílá částečně retrospektivní publikace s příznačným názvem LUXURIOUS LUMINESCENCE, která vyšla pod hlavičkou vydavatelství Presco Group.

V roce 2007 jako scénárista a režisér natočil celovečerní dokumentární film o světově proslulém fotografovi Janu Saudkovi s názvem JAN SAUDEK - V PEKLE SVÝCH VÁŠNÍ, RÁJ V NEDOHLEDNU. Film byl připraven v česko-americké koprodukci. Rok nato získal cenu Glass Eye Award za nejlepší dokumentární film na festivalu EuroFest Montreal v Kanadě. Další úspěchy: Selection - Seoul International Film Festival (Jižní Korea), Krakow Film Festival (Polsko), Rhode Island International Film Festival (USA), European Film Festival London (UK), Competition: Moving Image Film Festival Toronto (Kanada). Následující rok natočil Adolf Zika celovečerní dokumentární film o nejslavnějším automobilovém závodě světa 24 hodin Le Mans s názvem LE MANS PHENOMENON, který byl zařazen do official selection na mezinárodním festivalu Milano International FICTS Festival.

V roce 2009 vyšla kniha ONE YEAR OF MY LIFE in 3285 Pictures by Adolf Zika in Co-operation with Leica, celosvětově unikátní fotografický projekt, který popisuje jeden rok všedního i nevšedního života Adolfa Ziky v devíti fotografiích denně. Na základě hlavní myšlenky této knihy založil téhož roku unikátní webový projekt WEEK OF LIFE, jehož hlavním cílem je vytvořit největší fotoknihovnu lidstva. S celoživotním přítelem sochařem Petrem Schelem alias hudebníkem Petrem Brantem připravili ve stejném roce desku s názvem DESET LET V SUDU, kolekci hudby k připravovanému celovečernímu filmu na základě skutečné události a námětu, který sám Adolf Zika napsal.

V roce 2010 se opět ujal režijní taktovky a natočil dokumentární film TICHÁ VÁŠEŇ. V říjnu téhož roku vyšla kniha IN THE SHADOW OF LIGHT neboli Ve stínu světla. Nejedná se pouze o černobílé akty, ale také o syrové portréty osobností či pohledy do krajiny, kde se zastavil čas. V každém případě umělecké aktové fotografie převažují a tvoří tak hlavní kostru publikace.

V únoru 2012 byla Adolfu Zikovi předána cena METRO Zlatá pecka 2011 za TV spot „Hymna“, který jakožto autor a režisér vytvořil pro společnost Mountfield a.s. Dokument Le Mans Phenomenon byl vybrán mezi nejlepší sportovní dokumenty v rámci čtrnácti festivalů na pěti kontinentech na World FICTS Challenge - Sport movies & TV. Později toho roku režíroval celovečerní dokumentární film, sestříhaný z natočených příspěvků obyvatel České republiky, s názvem ZEMĚ ČESKÁ, DOMOV TVŮJ!, který vytvořil v koprodukci s Českou televizí. Pro film si přizval Aloise Fišárka, legendu mezi filmovými střihači, a započal tak s ním dlouhodobou spolupráci.

Od roku 2013 spolupracuje Adolf Zika na kalendáři společnosti Stock, který je často označován jako český Pirelli, a druhým rokem stojí za grafickým konceptem a fotografickým zpracováním.

V roce 2014, po třech úspěšných dokumentech a sedmi letech psaní scénáře, se Adolf Zika rozhodl natočit svůj první celovečerní hraný film BURÁCENÍ s Tomášem Hajíčkem a Vicou Kerekes v hlavních rolích. Z Motorcycle Film Festival v New Yorku si odnáší cenu za nejlepší celovečerní hraný film.

Projekt Week of Life se od založení v roce 2009 stal součástí českého kulturního dědictví a rozšířil se do téměř 50ti zemí světa.

Na začátku roku 2015 založil Adolf Zika vývojářskou společnost Yemobox a celý následující rok zasvětil tvorbě stejnojmenné mobilní multiaplikaci.

Rok na to zpracoval neobyčejný příběh obyčejného kluka z Jihlavy a vznikl celovečerní dokumentární film Zlatý muž z Ria aneb ,,Jemná cesta Lukáše Krpálka,,.

Dlouhodobě Adolf Zika pracuje na projektu CHARISMA, zachycuje výjimečnost a vnitřní kouzlo osobností z oblasti kulturního, společenského a běžného života. Jedná se o osobnosti jak české, tak i zahraniční, které ho na jeho cestách zaujaly, jako je Miloš Forman, Johnny Depp, Denny Trejo, Mika Häkkinen, Boris Becker, Emerson Fittipaldi a mnoho dalších. V roce 2017 vyšla první publikace Charisma.

Na svých cestách za fotografií navštívil více než 50 zemí světa.